Виконавці грантових проектів матимуть право забронювати не більше 50% військовозобов’язаних – Кабмін вніс зміни
Грант від Нідерландського aгентство з питань підприємництва (RVO) на відбудову України
Ключ до фінансування власного проєкту – грамотно написана грантова заявка. Як збільшить шанси на успіх?
Гранти – це фінансова або інша підтримка, яку надають організації, уряди чи фонди для реалізації конкретних проєктів або ініціатив. Їх виділяють для розвитку бізнесу, соціальних програм, науки, культури, освіти. З року в рік грантові можливості для українців стають все більш різноманітними.
Новий етап у розвитку вітчизняного грантрайтингу розпочався у червні 2022 року, коли Україна стала офіційним кандидатом на членство у Євросоюзі. Відтоді з’явилось більше можливостей залучати кошти європейських програм для потреб українців.
Вітчизняні громадські організації, органи місцевого самоврядування, підприємства та навіть міністерства можуть брати участь в конкурсах Єврокомісії, тобто отримувати фінансування напряму з бюджету ЄС.
Крім того, українці мають можливість отримувати урядові гранти, які фінансуються з державного бюджету. Їх надають на конкурсній основі через державні програми, зокрема для розвитку малого й середнього бізнесу, інноваційних стартапів, освітніх проєктів чи громадських ініціатив.
Основний документ, за яким грантодавець оцінює проєкт, – правильно заповнена заявка. У заявці необхідно чітко сформулювати ідею, обґрунтувати її актуальність, описати цілі, завдання, план реалізації та очікувані результати.
Важливо також представити реалістичний бюджет, який показує, як саме використають кошти.
Чому гранти важливі
Гранти повинні розв’язувати певну проблему або виклик. Їх як безповоротну фінансову допомогу надають бізнесу, конкретній особі, громадській організації чи громаді.Це можливість залучити кошти на розвиток, не сплачуючи за обслуговування, в умовах, коли кредити дуже дорогі.
Для бізнесу виклик – це покращення продукту чи процесу, для громадських організацій – покращення конкретної ситуації для групи населення чи території.
Гранти поділяють на дві категорії: м’які та тверді. Тверді, або як їх ще називають “інфраструктурні чи інвестиційні”, передбачають будівництво, ремонт чи закупівлю обладнання. На усе це в умовах гранту виділяють від 60% до 90%. Решта – маркетинг, юридичні, фінансові, експортні, сертифікаційні послуги, навчання персоналу та інших зацікавлених сторін, проведення подій.
М’які гранти мають на меті змінити поведінку певної групи людей. Це навчання, перекваліфікація, адвокаційні кампанії зі зміни законодавства, допомога бізнесу щодо покращення якості та кількості продажів їхніх продуктів. В цьому випадку конкретна закупівля можлива лише на 10-30% від суми гранту.
Грантові пропозиції публікують на сайтах відповідних грантових фондів чи організацій. Кошти, які закладені в українських фондах – кошти українських платників податків, в іноземних – відповідно платників податків інших країн.
Особливість грантів державних програм на відкриття чи розвиток бізнесу полягає у тому, що кошти, які дають на втілення гранту, згодом повертаються у бюджет фонду, тобто в державу.
“Сьогодні Україна виходить на новий рівень фандрейзингу, тобто може залучати більше коштів й інших ресурсів для реалізації конкретних проєктів. Вистачає можливостей і серед пропозицій українських грантових програм, і серед пропозицій міжнародних фондів”, – каже заступник директораАгенції регіонального розвитку Волинської області Микола Полінкевич.
Гранти на бізнес
Головна умова під час відкриття бізнесу – створити робочі місця (кількість залежить від обсягу грантової допомоги). За кожного працівника сплачуватимуть податок, який з роками покриє витрати фонду. Так працює механізм обігу коштів під час реалізації грантів на бізнес за державними програмами.
Наймасштабнішою є державна грантова програма“єРобота”. Вона охоплює всі сфери діяльності малого бізнесу і спрямована на створення робочих місць. Отримати гранти можуть підприємці-початківці та підприємці, які вже мають досвід у бізнесі. Подають заявки на грант через портал “Дія”.
Грант на власну справу: як працює державна програма та хто може отримати кошти
Проєкт “єРобота” пропонує гранти для створення бізнесу, розвитку підприємництва та навчання. Він складається з шести програм. Українці можуть отримати:
- мікрогранти для створення власного бізнесу;
- гранти для розвитку переробного підприємства;
- державне фінансування закладки саду;
- кошти для розвитку тепличного господарства;
- грант на реалізацію стартапу, у тому числі у сфері ІТ;
- кошти на навчання ІТ.
Для отримання гранту на “Власну справу” держава дає фізичній особі до 75 тис. грн з умовою, що вона зареєструється як ФОП, до 150 тис. грн – створить одне робоче місце, до 250 тис. грн – два і більше робочих місць.
Проблема українського грантрайтингу
В Україні у бюджет на 2025 рік заклали на гранти для бізнесу 1,4 млрд грн. На Фонд розвитку інновацій, який покликаний сприяти розвитку та зростанню стартапів на ранніх етапах розвитку – 3 млрд грн.
Окрім коштів українських програм, фінансування постійно надають міжнародні фонди США, Канади, Німеччини та інших країн.
Проблема полягає в тому, що велика частина коштів міжнародних програм так і залишається у благодійних фондах невикористаною. Кошти українських фондів витрачають у міру використання бюджету. Часто їхнє використання залежить від ліквідності казначейського рахунку, звідки гроші спрямовують, перш за все, на оборону.
“Якщо кошти українських програм так чи інакше залишаються в країні, то можливі міжнародні – від нас йдуть. Філософія максимально проста: якщо кошти міжнародних фондів не використаємо ми, їх використають інші країни. Тому писати гранти та вигравати актуально для нас, особливо у часі великої війни”, – зазначає Полінкевич.
Як написати грант, який виграє
Єдиного зразка, як написати грант, який точно отримає фінансування, немає. Річ у тім, що грантів на ринку безліч і до кожного потрібно підходити вкрай індивідуально. Попри це, є загальні поради.
Перша –дотримуватись умов фонду. Під час подання заявки важливо добре прочитати усі умови фонду. Проаналізувати пріоритети програми, щоб упевнитися, що проєкт їм відповідає. Важливо звернути увагу на реципієнта (людина, яка подає заявку), а саме на вимоги до нього. Для бізнесу, наприклад, часто є обмеження щодо дати його створення чи юридичної форми існування.
Також варто ознайомитися з критеріями оцінки експертів і взяти їх до уваги під час оформлення заявки. Перечитати список проєктів, що раніше пройшли відбір, аби побачити, у чому була їхня суть. Фонди завжди прописують, на що саме готові виділити кошти, у якій формі та в якому форматі.
Дотримання їхніх вимог – запорука успіху. Фонд не виділить кошти на ініціативу, яка не є в його компетенції.
Джерело: https://epravda.com.ua/finances/grant-na-100-yak-napisati-zayavku-yaka-vigraye-800455/